Adoptovali sme si Žaka

9 mája, 2013 No Comments »
Adoptovali sme si Žaka

Košická Zoologická záhrada je jedna zo štyroch na Slovensku. Buduje sa od roku 1979 v mestskej časti Kavečany a svojou rozlohou 288 hektárov je plošne najväčšia na Slovensku a tretia v Európe. Je zameraná zväčša na euroázijskú faunu. A práve ju sme si zvolili za miesto májového stretnutia nášho klubu. Popri zvedavosti a záujmu o pobyt v prírodnom prostredí sme mali jeden veeeeeľký dôvod – pozrieť si nášho nového člena klubu – adoptovaného papagája sivého žaka.

V zoo nás privítal jej riaditeľ Mgr. Erik Kočner, ktorý nás najprv odviedol do jednej z kancelárií, kde sa v klietke ukrývala „papagájica sivá“ Broňa. Náš krásavec sa totiž neukazoval, lebo mal naliehavé povinnosti – schovaný v dutom pni si jeho vydlubávaním trénoval ostrosť zobáka. Zoológ záhrady Broňu vybral z klietky a ona, ako správna príslušníčka ženského rodu, nám predviedla svoju hravosť a potrebu byť stredobodom pozornosti aj vo veľkom kolektíve. Je na to zvyknutá, lebo žila v rodine s dieťaťom, ktorému však zistili alergiu na perie a tak musela z bytu preč. Hneď si ju však adoptoval starosta mestskej časti Košice – Sever Marián Gaj, ktorý prispieva na jej stravu a nám ostal on – samček. Žaka sme si vybrali kvôli sympatiám, svojskej povahe a hravosti papagájov a aj výška ročného príspevku na stravné sa nám zdala taká akurátna.

Počas príjemnej hodinovej exkurzie v sprievode pána riaditeľa, ktorý zo seba chrlil jednu informáciu za druhou, sme si pozreli nové akvárium s morskou vodou, rybami a koralmi, oddychujúce levice, známe košické tučniaky i tulene, tigra, zebry, voliéru vtákov, lamy a ďalšie druhy zvierat. Len nášho Žaka sme poriadne nevideli, s kamarátom sa venovali výrobe pilín (viď foto), nie nám.

Na záver nám dobre padla káva a pohár vody v Gazdovskom dvore. Žako, prídeme znovu!

text a foto: Katarína Čižmáriková

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.