Cena primátora pre našu Kláriku

10 mája, 2012 No Comments »
Cena primátora pre našu Kláriku

O dlhoročnej učiteľke výtvarnej výchovy PhDr. Kláre Samuelisovej, členke nášho klubu, by sa dalo povedať, že si život vymaľovala. Na Deň Košíc 2012 to ocenil aj primátor Košíc Richard Raši, ktorý jej na návrh nášho klubu udelil vysoké mestské vyznamenanie Cenu primátora mesta Košice.

foto: Veronika Janušková (Korzár)

foto: Veronika Janušková (Korzár)

Klárika po skončení Filozofickej fakulty UPJŠ v Prešove, odbor výtvarná výchova a slovenský jazyk, začala pracovať ako výtvarná pedagogička na Ľudovej škole umenia v rodných Košiciach. Spolupodieľala sa na viacerých scenároch o známych košických výtvarníkoch a na ich televíznom spracovaní spolu s manželom Jurajom Kerekesom.

Po celý čas sa venovala výtvarnému umeniu a osobne spolupracovala s mnohými známymi umelcami tvoriacimi v Košiciach a východoslovenskom kraji (napr. Vojtechom Löfflerom, Júliusom Jakobym, Andrejom Dobošom, Jozefom Bendíkom, Jozefom Fabinim). Svoje vedomosti a lásku k výtvarnému umeniu odovzdávala aj študentom Technickej univerzity v Košiciach.

Nový svet s množstvom možností pomôcť zaostalým deťom sa mi otvoril na Odbornom učilišti na Alejovej ulici, kde som pôsobila od roku 1993. Využila som svoje skúsenosti z výtvarnej školy a začala rozvíjať zvláštne výtvarné videnie mentálne postihnutých detí,“ vracia sa v spomienkach Klárika. Doteraz spolupracuje s občianskym združením pre znevýhodnenú mládež ARTEST.

Po pôsobení na Slovenskom inštitúte v Prahe v rokocch 1995-98 sa vracia do Košíc a pomáha pri založení výtvarného odboru na ZUŠ Bernolákova 26, ktorý v mestskej časti Košice-Západ dovtedy absentoval. Hoci by si mohla užívať dôchodok, stále je aktívnou predagogičkou. My v SI klube ju považujeme za dobrú dušu našich letných medzinárodných táborov pre umelecky talentované deti. Bez nej by jednoducho neboli.

Blahoželáme!

Foto: Veronika Janušková – Korzár, Katarína Čižmáriková a archív K.S.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.