Náš klub bilancoval úspešné desaťročie

17 októbra, 2013 No Comments »
Náš klub bilancoval úspešné desaťročie

Oficiálne prijatie členiek nášho košického Soroptimist klubu do celosvetovej organizácie sa konalo 4. októbra 2003. Svoju desaťročnicu sme oslávili v dňoch 10. – 13. októbra a pozvali na ňu aj sestry z ostatných slovenských i európskych klubov.

Podeliť sa o našu radosť, bilancovanie i účasť na chartri spojenom s výmenou prezidentiek prišli členky spriatelených klubov z Krakova, Prahy, Brna, Szegedu, Bratislavy a Žiliny.

Po úvodnom welcome drinku v reštaurácii Golem nasledovala na druhý deň prehliada centra Košíc, ktoré sú tento rok Európskym hlavným mestom kultúry, čo vidno aj na mnohých zrekonštruovaných objektoch a parkoch.

Že Košice nemajú len peknú súčasnosť, ale aj veľmi bohatú a zaujímavú minulosť, sa prítomné soroptimistky dozvedeli z príhovoru primátor mesta Richarda Rašiho na slávnostnom prijatí v historickej radnici. „Som rád, že sme sa stretli na mieste, kde sa prijímali konali všetky významné rozhodnutia o Košiciach,“ povedal na úvod a spomenul vlastný erb z roku 1369, objavenie Košického zlatého pokladu a jeho opätovnú inštaláciu vo vynovenom Východoslovenskom múzeu, najväčšiu mestskú pamiatkovú rezerváciu na Slovensku. „V roku 2013, kedy sú Košice európskou kultúrnou metropolou, sa tu konalo vyše 300 podujatí. Vaše medzi nimi. Sme jedno z miest, ktoré majú vo vedení ženu,“ zdôraznil a predstavil nám svoju námestníčku Renátu Lenártovú. Po spoločnom fotografovaní nám ukázal kroniku mesta, do ktorej sme sa podpísali. Súčasťou prijatia bola aj krátka prehliadka tejto významnej budovy.

Hlavným programom stretnutia bola oslava jubilea a výmena prezidentiek, ktorá sa konala v piatok večer v hoteli Yasmin. Moderovala Ľubka Blaškovičová, ktorá privítala všetky „sorky“, medzi ktoré opäť prišiel primátor Košíc Richard Raši i viceprimátorka Renáta Lenártová, svoju prítomnosťou nás poctila aj generálna konzulka Maďarska Czimbalmosné Éva, ako aj prezidenti košických spoločenských klubov a samozrejme riaditeľ našej patronátnej školy z Krosnianskej 4 Štefan Dzurovčák.

Po prípitku a hudobnom úvode v podaní kvarteta Musica iuvenalis pod dirigentskou taktovkou Igora Dohoviča urobila odpočet nielen svojho dvojročného obdobia, ale i uplynulých desiatich rokov končiaca prezidentka Beáta Murková, ktorá odovzdávala funkciu Márii „Sisi“ Olšavskej. Potom pri tradičnom sviečkovom obrade vyslovili svoje priania a k nim sa pridala zakladajúca prezidenta Ľubica „Kaja“ Veselá a viceprimátorka Renáta Lenártová, ktorej sme udelili čestné členstvo. S dojatím ho prijala a vyslovila ndej, že sa budeme naďalej stretávať pri organizovaní našich letných táborov pre umelecky nadané deti, výstavách výtvarných prác detí v detskej nemocnici i na magistráte, atď.

K slávnostnej atmosféra večera prispeli gratuláciami prezidenti košických spoločenských klubov, ďalší hostia i svojím kultúrnym programom deti z patronátnej školy.

Oslavy jubilea pokračovali aj v sobotu a nedeľu návštevou Tokaja a firmy Macík v Malej Tŕni, kultúrnym zážitkom z opery Rigoletto v Štátnom divadle a latinskou omšou v Dóme sv. Alžbety.

(čiž)

Foto: Miroslav Vacula, Katarína Čižmáriková

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.