Navštívili sme krásny Krakov

2 júna, 2015 No Comments »
Navštívili sme krásny Krakov
Konečne sa nám podarilo zladiť si termíny a nájsť si voľný víkend na návštevu poľského Krakova. Ráno 15. mája sme odštartovali mikrobusom z Košíc a  o pár hodín sme sa už ubytovávali v príjemnom hotelíku Ascot len kúsok od bezprostredného centra kráľovského Krakova. V sprievode veľmi nadšene hovoriacej sprievodkyne sme si pozreli Rinek glowny s jeho sakrálnymi i historickými pamiatkami, kráľovský Wawel i okolité uličky, ktoré dýchajú históriou. Obdivovali sme množstvo turistov, ktorí tak ako my chodili po miestach, kde sa tvorili poľské dejiny i neraz i dejiny sveta (napr. kde študoval Mikuláš Kopernik, či kázal Karol Wojtyla, neskôr známy svetu ako pápež Pavol II.) Chceli sme vidieť viac (ale nohy nás už strašne boleli), nuž sme si dohodli svojrázne krakovské taxíky aj na druhý deň na okružnú jazdu starou štvrťou Kazimierz, kde sa stretávali židovské a kresťanské tradície.
Dych vyrážajúcou atrakciou bol pre nás večerný koncert sólistov, zboru i orchestra krakovskej opery priamo v soľnej bani vo Wieliczke.
Samozrejme, že sme stretli so sestrami z krakovského Soroptimistklubu. V zdanlivo bežnom sivom trojposchodovom sídliskovom dome nás prekvapila rozľahlá pavlač prebudovaná na koncertnú sálu, kde bolo dosť miesta na rokovací stôl pre klub, na kompletnú kuchynskú linku i na zopár gaučov v prípade potreby prenocovania. Domáca pani Roma, profesorka hudby, si hneď po našom zvítaní sa sadla za klavír a opäť sme sa presvedčili, že hudba je najlepší spôsob na zbližovanie národov. Hostiteľky sa ukázali ako veľmi družný klub, my sme nezaostávali…  Pri diskusiách sme zistili, že máme rovnaké problémy so získaním vekovo mladších členiek, obstaraním finančných prostriedkov na činnosť (ak chceme pomáhať druhým) ako aj s akceptáciou singel klubov zo strednej Európy. Naša prezidentka Krakovčankám poďakovala za milé privítanie i pohostenie, ako aj za veľmi dobrú spoluprácu pri organizovaní nášho tábora pre umelecky nadané deti – za desať rokov poľské talenty nechýbali ani raz a vždy prišli s hudobnými nástrojmi a snahou začleniť sa do medzinárodného kolektívu.
Cestou domov sme sa zastavili v Zakopanom, kde sme ešte potrebovali minúť posledné zloté.
Bolo fajn, vďaka patrí prezidentke Máši-Sisi i jej pravej ruke Beátke Šebestovej za zorganizovanie výletu. Dohodli sme sa, že by mohol nasledovať ďalší. kam? Do Maďarska? Uvidíme.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.