Obdivovali sme diamanty

14 októbra, 2010 No Comments »

img_4745-copyOktóbrové zasadnutie klubu sme si spestrili diamantmi. Lepšie povedané prezentáciou o nich. Predstavila nám ich partnerka spoločnosti Diamonds International Corporation (DIC), naša sestra, Ing. Patrícia Červená.

Spoločnosť DIC vznikla v Čechách so sídlom v Plzni) v roku 2005, o rok neskôr mala prvú dcérsku spoločnosť na Slovensku. Dnes je nadnárodným holdingom pôsobiacim v 12 krajinách sveta. Je členom a akcionárom najstaršej Antverpskej diamantovej burzy Beurs voor Diamanthandel. Hlavnou činnosťou je výroba a predaj originálnych luxusných šperkov s briliantmi a veľkoobchod s drahými kameňmi. Každý diamant od 0,1karátu má vlastný certifikát vystavený popredným gemologickým laboratóriom.

diamanty vznikli pred vyše 2-3 miliardami rokov až 100-200 km pod zemským povrchom pri teplote nad 1 300 stupňov Celzia, kedy na 1 cm2 bol vyvinutý tlak 70 000 kg,“ pokračovala Paty, ako ju voláme. „Tieto extrémne a špecifické podmienky pri kryštalizácii uhlíka spôsobili veľmi silné medziatomárne väzby, a preto je diamant najtvrdším nerastom na svete. Prvé diamanty sa našli v Indii – odtiaľ pochádzajú aj také známe kúsky, ako je KOH-I-NOOR, či modrý HOPE, známy aj z filmu Titanic. diamant je jediný drahokam na svete, u ktorého sa dajú presne zadefinovať a odmerať jeho kvalitatívne vlastnosti, a na základe nich je možné presne určiť cenu v čase. Nakoľko cena diamantov za posledných 100 rokov len rastie a dnes sa diamant v TOP 4 investičných príležitostí nachádza hneď na dvoch miestach. diamanty si razia cestu aj do portfólií slovenských investorov.“

Vieme, že Elizabeth Taylor bola niekoľkokrát vydatá. Na sklonku svojho života povedala, že ani jeden z jej bývalých manželov ju natoľko neurazil, aby mu musela vrátiť diamanty. Medzi ženami zase koluje vtip: muži prichádzajú, muži odchádzajú, diamanty ostávajú… My filmovej hviezde ôsmich manželov nezávidíme, ale bledneme závisťou nad jej kolekciou diamantov.

Tak sme si aspoň zavzdychali nad krásou štandardných briliantových šperkov, ktoré nám Paty priniesla ukázať. Niektoré sestry vyslovili poznámku, že už vedia, aký darček si od manžela budú priať na najbližšie narodeniny alebo Vianoce…

Text: Katarína Čižmáriková

Foto: Ali Lenger, Katarína Čižmáriková


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.