Staromestské divadlo nesie meno Petra Raševa

10 marca, 2014 No Comments »
Staromestské divadlo nesie meno Petra Raševa

Už 15 rokov existencie oslavuje Staromestské divadlo v Košiciach, ktorého spoluzakladateľkou bola aj Ľubka Blaškovičová, členka nášho SI klubu. Pri tejto príležitosti ponesie aj meno svojho zakladateľa Petra Raševa, jej predčasne zosnulého manžela. Tento krok je logickým vyvrcholením uznania toho, čo Peter Rašev pre košickú kultúru znamenal.

Pomenovanie Staromestské divadlo Petra Raševa sa udialo na slávnostnom večere 22. februára 2014 na Malej scéne ŠD, kde boli spolu s Ľubkou aj my, aby sme si s ňou zaspomínali na Peťa i vývoj divadla. Vzniklo ako protest proti nezmyselnému spojeniu košického Štátneho divadla a DJZ v Prešove, ktoré sa udialo v roku 1996 a Peter s Ľubkou z košického divadla odišli.

Divadlo počas svojej existencie uviedlo viacero zaujímavých titulov, organizovalo 10 ročníkov festivalu Európskych nezávislých  divadiel, okrem roku 2008, kedy Peter po zákernej chorobe odišiel na druhú stranu. Ale zanechal po sebe hru Sanatórium, ktorú sme inscenovali a otvárali tak posledný, desiaty festival,“ spomína Ľubka.

Divadlo bez stálej scény v súčasnosti nehrá, jeho najväčším projektom sú čoraz  populárnejšie Imaginácie. Ľuba  Blaškovičová  je ich  autorkou, manažérkou aj režisérkou a postupne sa popri Košiciach rozrastajú aj do iných miest východného Slovenska.

text: kač, foto: Miro Vacula

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.