Stretnutie so sviečkarkou

27 mája, 2010 No Comments »

Stretnutie so sviečkarkouZasadnutie klubu 19. mája 2010 sme obohatili o stretnutie so zaujímavou ženou s ešte zaujímavejšou záľubou, ktorú možno nazvať aj živobytím. Pozvali sme medzi seba Ing. Danušu Meckovú z Levoče, ktorá sa vo svojom stredovekom dome venuje zhotovovaniu okrasných sviečok osobitou metódou, na Slovensku ojedinelou. Snažili sme sa z nej vytiahnuť, ako dokáže namiešať v jednej sviečke toľko farieb, ale neprezradila nám to, vraj je to výrobné tajomstvo. Ona sa ho dozvedela od svojej sestry, ktorá ho objavila v Kanade.

Výhodou jej výrobkov najrôznejších farieb a ich kombinácií sú sviečky rôznej veľkosti (doslova od pár centimetrových po polmetrové), ktoré horia zvláštne a dlho. Niektoré sestry si automaticky privoňali, ale necítili žiadnu vôňu. „Ja svoje výrobky neparfumujem, lebo je veľa ľudí, ktorým to prekáža,“ hovorí Danuša. „Buď majú alergiu, alebo si k sviečke určitej farby predstavujú inú vôňu. Raz darmo, každý máme iný nos.

Na konci odchádzali domov spokojné všetky – mnohé výrobky Danuše Meckovej už zdobia domácnosti košických soroptimistiek a ich priateľov (lebo sviečka je vhodný, pekný darček). Umelkyňa zase získala okruh nových známych, ktorým sa jej práce páčili.

text a foto: Katarína Čižmáriková
Fotogaléria zo stretnutia

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.